Jēzus vai Buda

Šis nebūs simsonu animācijas seriāla radītāju fantāzijas auglis, kura ietvaros animācijas vienā no sērijām notiek duelis, boksa cīņa starp Jēzu un velnu (es nedomāju, ka Budam būtu kāda līdzība ar velnu).

 –  Kurš uzvarēs? Jēzus vai velns?

 – Pačukstēšu priekšā, ka uzvaru gūst velns (multenē par boksa cīņu).

  – Nē, tas nav taisnīgi! – kāds noteitki iebildīs.

– Iespējams. Lieta tāda, ka Jēzus ne mirkli neatkāpajās no vārdiem, ko pats māca:

 – Ja kāds tev sit vienā vaigā, pagriez otru.

Tas ir dzīves paradokss (vārds cēlies no sengrieķu valodas un nozīmē – ārpus ierastajiem uzskatiem, ticības), ka cīņas rezultāts ir par labu velnam.

Un tagad par Budu.

 – Kāpēc es vispār iedomājos rakstīt par tik ….( jā, jūs mani ļoti labi saprotat) … pretrunīgu tematu?

Gaužām vienkārši. Ir piektdienas vakars. Mēs ar Ievu ejam tusēt un iesoļojam kultūras izklaides centrā tiem kam pāri …. cik tur bija? …. nu labi, tas nav galvenais ….. vārdu sakot nakts klubā “Sapņi un kokteļi”. Viss ir žanra robežās un ierindas tusētājam saprotami, līdz uzkāpjam otrajā stāva atpūtas zonā un tas, ko es redzu, “kaplē nost manu jumtu” (izteiciens cēlies no latviešu valodas un nozīmē, ka mājai vētras laikā rauj nost jumtu un visa iedzīve pa caurumu jumtā pamet savu ierasto vietu un dodas virzienā …. nezināmā).

Stāvu un skatos uz milzīga izmēra Budas attēliem. Nakts klubā! Vietā, kur cilvēki svin dzīvi! Sienas noklātas ar Budas attēliem. Mans prāts zaudē līdzsvaru un dodas pa jumtā izrauto caurumu virzienā —- NEZINĀMĀ.

Esmu redzējis zelta Budas statujas veikalos, restorānos, mājās, mašīnās un pat vannas istabās un tualetēs, bet nakts klubā, redzu pirmo reizi.

Man rodas viens jautājums:

 – Kāpēc Jēzus zaudē un piekāpjas Budam cīņā par tiesībām svinēt dzīvi kopā ar nakts kluba apmeklētājiem?

Necentīšos dot noteiktu atbildi par šo neizprotamo situāciju, jo neizbēgami iestigšu reliģisko uzskatu pretrunās. Bet tomēr! Tā gluži nevar visu atstāt nesakoptu un nelikties pamanām vētras nodarītos postījumus. Ak, jā! Reiz kāds režisors teica, ka nav labi samulsināt izrādes skatītāju un atstāt jautājumu pakārtu gaisā un neatbildētu. Piekrītu.

Atbildes vietā – Jēzus vai Buda – došu mājienu, kas aizlāpa caurumu jumtā un liek domāt, ka viss ir atkal savās “vecajās” vietās:

Divi mūki strīdās par karogu. Viens saka:

– Karogs kustas.

Otrs saka:

– Vējš kustas.

Gadījās, ka viņiem garām gājā sestais patriarhs. Viņš tiem saka:

Ne vējš, ne karogs; prāts kustas.

Šis ir stāsts no mazas grāmatiņas ar nosaukumu “Ne vējš, ne karogs”. Un šī stāsta nobeigumā ir piebilde vai skaidrojums, ka:

Vējš, karogs, prāts kustas –

Viena jēga.

Tikko paveras mute,

Viss ir aplams.

Cīņa starp Jēzu un Budu nepastāv. Ja ir kāds, kas cīnās, tad tie ir mūsu priekšstati.  Priekšstati cīkstās par to, kurš ir cienīgs atrasties pirmajā vietā kā milzu attēls uz prāta sienas.

…. es tagad rakstu …… ko domāju ….. vai domāju, ko rakstu ….. – kaut kas nojuka. Labāk paskatīšos, kas ar to caurumu jumtā, ja, nu palikusi vēl kāda sprauga?

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s